Канада. Стипендії та гранти для навчання та проведення досліджень

kanada

Канада – одна з найкращих країн для життя. ООН визнала її однією з найбезпечніших. Держава займає 6 місце (зі 142) у рейтингу процвітання країн, укладеного британським Інститутом Legatum у 2015 році, а також 6 сходинку (зі 133) у рейтингу країн за рівнем соціального прогресу, який минулоріч підготував міжнародний дослідницький проект The Social Progress Imperative.

Вища освіта в Канаді пропонується університетами та коледжами. Основна відмінність коледжів від університетів у тому, що в коледжах немає програм магістратури.  За студентською візою студенти мають право працювати 20 годин на тиждень у навчальний період і цілий робочий день на канікулах. Дуже часто навчальні заклади пропонують стажування, у тому числі й оплачуване. Стажування пропонується також у деяких коротких післядипломних програмах, що є великим плюсом при подальшому працевлаштуванні.

У Канаді є група провідних університетів, відома як Група тринадцяти (G13). Ці вузи є одними з найбільш наукомістких в країні і спеціалізуються на впровадженні спільних дослідницьких програм. Члени G13:

Ряд інших канадських університетів у однаковій мірі добре відомі та пропонують навчальні та дослідницькі програми в широкому діапазоні предметних галузей. Зазвичай, пропонуються три різних типи наукового ступеня:

У 2014 році Канадське бюро міжнародної освіти опитало 1 000 іноземних студентів, аби зрозуміти, чому вони навчаються саме в Канаді. Першочергова причина − якість навчання. А ще дуже теплий прийом і мультикультурність − це важливо, коли ти за тисячі кілометрів від домівки. Після закінчення вишу студент-іноземець має право отримати дозвіл на роботу (Post Graduate Work Permit) терміном до 3 років. Після того, як він пропрацює рік, може отримати дозвіл на проживання у країні (PR Card). Ба більше − деякі провінції (наприклад, Манітоба) пропонують випускникам, які залишаються там працювати, часткове повернення грошей за навчання.

Наразі, у 15-ти канадських університетах діють українські студентські клуби, роботу яких з 1953 року скеровує Союз українських студентів Канади (СУСК). Активно працюють й інші молодіжні організації, наприклад, Спілка Української Молоді в Канаді і Пласт – Організація Української Молоді.

Нещодавно у Канаді створили українсько-єврейську організацію, яку фінансує канадський бізнесмен українського походження.

Серед можливостей, які надає Канада українцям, слід відзначити постдокторську стипендію імені Петра Яцика у розмірі 40000 CAD на рік. Претендувати на неї можуть усі охочі, але в українців шанси найбільші, адже дослідження мають бути виключно про Україну, її політику, культуру та суспільство. Особливо заохочуються заявники, які роблять акцент на темі: «Виклики незалежної України».

При Альбертському університеті діє Канадський інститут українських студій, що не тільки досліджує Україну, а й надає українським науковцям гранти на проведення досліджень у сфері гуманітарних та соціальних наук, права, освіти та бібліотекознавства. Дослідницькі гранти присуджуються на підтримку проектів, які мають наукову цінність, добре визначені плани роботи зі скромними бюджетами (до 8000 CAD).

Можливість подаватися на стипендіальні програми та брати участь у конференціях надає українцям Центр європейських, російських та євразійських студій (CERES) Університету Торонто. Він, зокрема, являється потужним і відомим центром україністики у Канаді.

Також, завдяки Канадсько-українській парламентській програмі студенти українських вишів протягом трьох місяців можуть працювати та навчатися в Парламенті Канади. Мета – надати їм знання, які допоможуть зробили внесок в успішне майбутнє України. Програма діяла 25 років і вичерпала фінансування у 2015 році. На даний момент її основоположник, Ігор Бардин шукає інвестиції для продовження програми на такий самий період. За новинами варто слідкувати на сайті.

Фінансування та стипендії

Кращим джерелом коштів, зазвичай, є окремі університети і коледжі, багато з яких пропонують широкий вибір різних стипендій, що покривають вартість навчання або витрати на проживання, а іноді й те й інше.

Багато рішень про призначення стипендій ґрунтуються виключно на успішності, отже, фінансова допомога не обговорюється при вступі. Канадський уряд, також як і велика кількість окремих університетів, пропонує цілий ряд стипендій для магістрантів і докторантів. Існує безкоштовний сервіс, що координує більшу частину стипендій. Деякі стипендії, що пропонують кошти для оплати навчання і компенсацію витрат на проживання пропонуються Асоціацією університетів і коледжів Канади.

Навчання на бакалавраті

 1. Стипендія університету Британської Колумбії

Університет пропонує стипендії у розмірі 7000 канадських доларів (CAD) для вступу на будь-яку спеціальність у виші. Студент отримує стипендію протягом першого року навчання, але виплату можуть подовжити ще на три роки. Критерії до кандидата: виняткова успішність, інтелектуальність, участь в громадських організаціях чи спільнотах, вражаюча активність.
Дедлайн: 15 січня щороку

 1. Стипендія університету Йорк

Студенти, які вступили у Йорк на бакалаврат, можуть подати заяву на повну стипендію вартістю 60 000 – 100 000 CAD. Критерії: хороша успішність, фінансові труднощі.
Дедлайн: 1 квітня – 30 травня; 20 серпня – 20 жовтня; 30 листопада – 20 січня.

 1. Стипендія коледжу Конестога

Претендувати на стипендію можуть випускники шкіл, що продемонстрували добрі або відмінні результати в навчанні. Розмір стипендії залежить від успішності. А присуджують її «природженим лідерам, які демонструють сильний дух».
Дедлайн: початок лютого щороку

 1. Стипендії університету Ванкувер Айленд

Університет надає більше десяти різних стипендій як для тих іноземців, хто лише планує вступити, так і для тих, хто вже навчається. Одна з найпривабливіших – стипендія розміром у 5000 CAD, з частковою знижкою на оплату за навчання на бакалавраті. З повним переліком стипендій можна ознайомитися на сайті університету.

 1. 
Стипендії університету Конкордія

Виш надає десятки різних стипендій і премій для іноземних студентів. Фінансування можна отримати під час вступу або безпосередньо навчання. Стипендія може бути іменною, за дослідницьку роботу, за активну громадську позицію, також її видають студентам з обмеженими можливостями тощо. Розмір стипендій – за запитом.

 1. Стипендія коледжу Хамбер

Коледж пропонує дві повні і дві часткові стипендії зі знижкою за навчання. Заяви будуть розглядатися на підставі лідерського потенціалу, соціальної активності та академічних досягнень кандидатів. Для вступу необхідний мовний сертифікат – TOEFL, IELTS, CAEL.
Дедлайн: у різний час протягом року

 1. Стипендії університету Карлтон

Карлтон пропонує стипендії для іноземних студентів з частковою знижкою на оплату за навчання вартістю 4000 –16000 CAD. При поданні документів до ВНЗ, іноземні студенти автоматично розглядаються як кандидати на стипендію. Головна вимога – успішність і знання мови. Також, є змога отримати стипендію за високі академічні досягнення по закінченню першого курсу.

 1. Стипендії університету Ферлі Дікінсона

Виш надає десятки різних стипендій і премій для іноземних студентів як для навчання на бакалавраті, так і на магістратурі. З повним списком можна ознайомитися на офіційному порталі.
Дедлайн: травень, липень та грудень щороку.

 1. Стипендії університету Калгарі

Виш пропонує широкий спектр повних і часткових стипендій для іноземних студентів. Розмір коливається від 1000 до 40 000 CAD, і охоплює різні галузі дослідження. З їх переліком можна ознайомитися тут.

 1. Стипендії університету Саскачевана

Виш надає близько десяти стипендій і премій для іноземних студентів, які можна отримати після вступу у ВНЗ. Критерії до кандидатів стандартні: успішність, лідерські якості і громадська активність. З переліком можна ознайомитися на офіційному ресурсі.

 1. Стипендії університету Дальхауз

Виш надає стипендії і премії для іноземних студентів як для навчання на бакалавраті, так і на магістратурі. З повним списком можна ознайомитися на офіційному ресурсі.

   12. Mitacs Globalink Research Internship

Програма Mitacs Globalink Research Internship – це міжнародна ініціатива для іноземних студентів з Австралії, Бразилії, Китаю, Франції, Індії, Німеччини, Мексики, Саудівської Аравії, Тунісу та України для дослідницького стажування в Канаді. З травня по вересень кожного року, учасники, що пройшли відбір, беруть участь в 12-тижневому дослідницькому стажуванні під керівництвом канадських викладачів університетів з різних наукових дисциплін.

Сайт для студентів з України – http://www.mitacsua.org/

Дедлайн: початок вересня щороку

Навчання на магістратурі, аспірантурі, докторантурі і гранти на проведення досліджень

 1. Грант імені Фредеріка Бантінга

Дворічна програма від уряду Канади пропонує 70000 CAD на рік для підтримки фахівців у наукових постдокторських стипендіальних програмах. На грант можуть претендувати спеціалісти з вищим ступенем у гуманітарній, соціальній, природничій, технічній і медичній галузях. Найкращі кандидати повинні продемонструвати дослідницькі якості, які у перспективі зроблять внесок у економічне і соціальне зростання світу.
Дедлайн: у вересні щорічно.

 1. Стипендія імені Петра Яцика

Постдокторська стипендія у розмірі 40000 CAD в галузі української політики, культури та суспільства надається на рік. Особливо заохочуються заявники, які акцентують дослідження на темі: «Виклики незалежної України». Переможці проведуть більшу частину стипендіального періоду в університеті Торонто і ще близько 2-4 тижнів в Україні, де будуть виконувати дослідження та проводити лекції.
Дедлайн: 1 лютого 2016 року (щороку змінюється).

 1. Стипендія Ваньє

Щорічна програма передбачає післядипломне навчання (аспірантура, PhD) у Канаді в галузі гуманітарних, соціальних, природничих, технічних наук, а також медицини. Необхідно подати документи в один з канадських вишів-партнерів програми. Кандидат повинен знати англійську мову, мати академічну успішність, науковий потенціал і лідерські якості. Інші критерії визначає окремий ВНЗ. Навчання триває три роки, кожного року стипендіат отримує 50000 CAD.
Дедлайн: у листопаді щороку.

 1. Фонд П’єра Трюдо

Фонд щороку надає 15 стипендій для післядипломної освіти в галузі соціальних та гуманітарних наук в одному із канадських університетів. Організатори заохочують проведення досліджень в рамках однієї із чотирьох тем: права і гідність людини, громадянська самосвідомість, Канада в світі, люди і їх природне середовище. Стипендіати отримують змогу працювати з кращими канадськими науковцями, брати участь в подіях фонду, а також організовувати власні семінари. Розмір стипендії – до 60 000 CAD на рік. Термін програми – до 4 років.
Дедлайн: у грудні щорічно.

 1. Програма для науковців Сове

Програма надає можливість щонайбільше чотирнадцяти молодим науковцям з усього світу провести вісім місяців в Монреалі, відвідуючи освітні курси університету МакГіл. Розмір стипендії – 30 000 CAD.
Дедлайн: щорічно восени.

 1. Стипендія Онтаріо Трілліум

Стипендія передбачає виділення 40000 CAD у рік на термін до чотирьох років іноземним студентам, які проводять докторські дослідження в університетах Онтаріо.
Дедлайн: лютий-березень щороку.

 1. Стипендії університету Манітоби

Стипендії пропонують для навчання на магістратурі (14000 CAD на рік) й докторантури (18000 CAD на рік). Розглядаються усі спеціальності крім медицини та MBA. Перш ніж подавати документи на отримання стипендії, апліканти мають зареєструватися на навчання в університеті.
Дедлайн: щороку у липні

Конкурси та програми

 1. Канадсько-українська парламентська програма

Програму заснував голова Фундації українських студій в Торонто з нагоди сторіччя імміграції перших українців до Канади. Студенти українських вишів протягом трьох місяців працюють та навчаються в Парламенті Канади. Мета – надати їм знання, які допоможуть зробили внесок в успішне майбутнє України. За новинами варто слідкувати на сайті.

У 2018 році документи приймали до травня 2018 року.

 1. Конкурс Explore Canada

Унікальна можливість для студентів та школярів старших класів відвідати Канаду. Перемога в конкурсі – це подорож від 2 тижнів до 3 місяців до однієї із її провінцій. Конкурс відбувається в кілька етапів: вам необхідно пройти вікторину, підготувати запропоноване відео чи фотоколаж і прийти на співбесіду. По закінченні програми ви станете офіційним представником Explore Canada в Україні. На офіційному сайті конкурсу розміщені подробиці навчання і подорожей у Канаді від минулорічних переможців, їх поради тощо. Тож, хоча проведення конкурсу у 2016 році поки не заплановане, радимо слідкувати за новинам на офіційному сайті.

Підготовано за матеріалами порталу http://studway.com.ua

Автор: admin