Стипендії для навчання у Польщі

Gdańsk University of Technolog

Безліч студентів з України мріє про можливість навчання та стажування в Польщі, адже польські університети пропонують якісну освіту та дипломи європейського зразка, які визнаються у багатьох країнах. До того ж, ця країна – один з найближчих сусідів. Кількість українських студентів в Польщі з кожним роком лише зростає, а це свідчить не лише про якість польської освіти, але й про її доступність. Навіть ті українські студенти, які не є власниками Карти Поляка, можуть претендувати на одержання стипендії в Польщі. Саме для цього в сусідній країні створено безліч стипендіальних програм та грантів. Варто лише знайти відповідну для себе програму, виконати всі вимоги до кандидатів – і стипендія ваша.

Безкоштовна студентська програма Study tours to Poland

Польські стипендіальні програми та гранти для українців бувають як довго-, так і короткотерміновими. Програма Study tours to Poland належить до короткотермінових. Це ідеальна програма для тих, хто прагне ознайомитись із життям в Польщі, з культурою та звичаями цієї країни, а також побувати в університетському середовищі поляків і прийняти для себе остаточне рішення про вступ в Польщі.

Study tours to Poland – одна з найбільш популярних та відомих навчальних програм в Польщі, яка існує з 2004 року. У ній можуть взяти участь студенти, молоді спеціалісти та професіонали з країн Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії. Студентська програма триває впродовж 12 днів і має на меті ознайомлення з Польщею та обмін досвідом у багатьох сферах.

Візити студентів відбуваються під гаслом «Пізнай Польщу» і передбачають знайомство з польськими університетськими середовищами, громадськими організаціями, зустрічі з лідерами суспільного життя, участь у лекціях, тренінгах, семінарах та культурних заходах.

Подавати заявку на участь у програмі можуть здібні студенти з України, Білорусі, Росії, Молдови, Грузії та інших країн віком від 18 до 21 року. Учасники проходять відбір на конкурсній основі. Поїздки організовують для малих груп по 11 осіб двічі на рік – навесні й восени.

Організатори покривають деякі витрати, пов’язані з участю у програмі, зокрема надають безкоштовне помешкання та харчування під час візиту в Польщу. Окрім цього, учасникам видають запрошення, яке надає їм право отримати безкоштовну візу в Польщу на час тривання програми. Водночас, учасники повинні самостійно придбати медичне страхування, необхідне для отримання  візи, а також взяти на себе частину витрат, пов’язаних з поїздкою до Польщі.

Детальніше про навчальну програму Study tours to Poland, а також про те, як подати заявку на участь у ній читайте ТУТ http://www.studytours.pl/ru/.

Польський грант Gaude Polonia

Gaude Polonia – це також доволі популярна серед українців стипендіальна програма, яка на відміну від Study tours to Poland триває аж 6 місяців. Програма спеціально створена для культурних діячів, митців та перекладачів польської літератури, які активно займаються творчістю, популяризують культуру, а також можуть представити власні видатні творчі досягнення в одній із таких галузей:

Програма Gaude Polonia буде цікавою художникам, літераторам, музикантам, мистецтвознавцям і перекладачам, які хотіли б провести півроку в Польщі, ознайомитися із сучасною польською культурою та покращити свої навики під керівництвом відомих польських митців.

Заявки на участь у програмі Гауде Полонія можуть надсилати громадяни з країн Центрально-Східної Європи, в першу чергу з Білорусі та України. Стипендія в межах програми становить 3500 злотих на місяць (з урахуванням податків). Окрім стипендії, організатори програми забезпечують учасників житлом.

Аби могти брати участь в програмі, потрібно відповідати декільком вимогам, зокрема мати вищу освіту і володіти польською мовою принаймні на початковому рівні. Перевага надається кандидатам до 40 років (в окремих випадках – 45 років). Серед необхідних документів для подання заявки – заповнена анкета, мінімум 2 рекомендаційні лист від визнаних митців з обраної галузі, а також портфоліо. Кінцевий строк подання заявок – жовтень кожного року.

Більше інформації про програму польською мовою знайдете ТУТ https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/stypendia/programy/gaude-polonia.

Студентська програма Teraz Wrocław

Teraz Wrocław – цікава і корисна програма для тих, хто прагне навчатись у Польщі, а саме у місті Вроцлав. Вона була заснована ще у 2006 році міською владою та вищими навчальними закладами, що діють у Вроцлаві. Основна мета проекту – залучити якомога більше молодих людей з країн Східної Європи до навчання у вроцлавських ВНЗ, а також спростити процедуру вступу. З початку створення у програмі взяло участь більш ніж 1000 осіб і ця кількість продовжує активно зростати.

Оскільки проект є повністю некомерційним, жодних оплат за участь у програмі не передбачається. Окрім безкоштовних консультацій від досвідчених спеціалістів, учасники програми також отримують спрощену процедуру вступу, надійну та ефективну співпрацю, а головне – якісне навчання у рейтингових державних та приватних навчальних закладах Вроцлава.

У програмі можуть взяти участь лише ті, хто ще жодного разу не були її учасниками і не мають Карти Поляка. До того ж, кандидат повинен мати атестат про повну середню освіту, диплом бакалавра (лише для тих, хто планує вступати на магістратуру) та володіти польською мовою принаймні на рівні В1. Якщо заявник відповідає цим формальним критеріям, офіс програми передає його реєстраційну анкету на розгляд комісії обраного ВНЗ. Важливо знати – документи можна подавати лише до одного навчального закладу, на один факультет та один напрямок.

В межах програми кожен ВНЗ пропонує певну кількість безкоштовних місць. Звільнених від оплати за навчання осіб на підставі конкурсу визначає приймальна комісія університету за певними критеріями, серед яких:

Список ВНЗ, до яких можна вступити за сприяння проекту Teraz Wrocław, а також детальнішу інформацію про саму програму шукайте на офіційному веб-сайті http://study-in-wroclaw.pl/ua/.

Стипендіальна програма для українців імені Лейна Кіркланда (Stypendium im. L. Kirkland)

Стипендіальна програма імені Лейна Кіркланда скерована до молодих експертів, політиків, представників некомерційних організацій, журналістів та всіх тих, хто зацікавлений у розвитку демократії, економіки і громадянського суспільства в своїх країнах та регіонах.

Програма триває 2 семестри, що дозволяє отримати післядипломну освіту в одному з польських навчальних закладів, і закінчується 2-4 тижневим професійним стажуванням в одній із приватних або державних установ у Польщі. Учасники програми отримують стипендію в розмірі 1800 злотих на місяць. Організатори також гарантують покриття всіх витрат, пов’язаних з житлом, страхуванням, візами та квитками до Польщі. Окрім цього стипендіат отримує всі необхідні для навчання матеріали.

Серед основних вимог до кандидатів на одержання стипендії імені Лейна Кіркланда – вища освіта, досвід роботи та знання польської мови на тому рівні, який дозволить вільно навчатись та створювати наукові і дослідницькі роботи. Заявки приймають щороку у березні. Більше інформації – ТУТ http://www.kirkland.edu.pl/.

Польська стипендіальна програма імені Кшиштофа Скубішевського (Stypendium im. K. Skubiszewskiego)

Стипендіальна програма імені Кшиштофа Скубішевського надає вам шанс пройти наукове стажування у сфері права, політичних наук та новітньої історії в одному з польських університетів. Головна мета програми – зміцнення демократії, прав людини та принципів правової держави. Участь у ній можуть взяти кандидати з Центральної та Східної Європи, Прибалтики, Балканів, Росії, Середньої Азії та країн Кавказу. Вимоги до кандидатів такі: захищена докторська дисертація, великий доробок або ж активна діяльність в галузі розвитку демократії та загального блага. Перевагу надаватимуть заявникам, які ще не досягнули 40-річного віку і добре володіють англійською та польською мовами. Кінцевий строк подання заявки – щороку у квітні.

В межах програми стипендіат отримає 28 940 злотих на період 9 місяців, впродовж якого триває стажування. Заявки приймають до середини квітня. Детальна інформація розміщена ТУТ http://www.skubi.net/stypendium2019.html.

Польська стипендіальна програма Thesaurus Poloniae

Thesaurus Poloniae – це тримісячна стипендіальна програма Міністра культури та національної спадщини Польщі, реалізована Міжнародним Центром Культури в Кракові з осені 2009 року. Проект адресований іноземним науковцям, які проводять дослідження на тему культури, історії та культурній спадщині Польщі і всієї Центральної Європи.

Участь в програмі можуть брати як професори та викладачі зі ступенем доктора (програма Senior), так і молоді докторанти (програма Junior). Кандидати щомісяця отримують стипендію (3500 злотих для учасників програми Senior і 2500 злотих – програма Junior), а також додатковий одноразовий грант на купівлю книжок і наукову допомогу (1500 злотих).

Щоб подати заявку на стипендіальну програму Thesaurus Poloniae необхідно надіслати резюме, рекомендаційні листи двох наукових керівників (для тих, хто хоче взяти участь у програмі Junior), а також есе на 500 слів про основні положення дослідницької роботи, яку ви плануєте провести під час перебування у Кракові.

Як і коли можна подавати заявки на цю програму дізнайтесь на офіційному веб-сайті МЦК https://mck.krakow.pl/thesaurus-poloniae.

Стипендія імені Станіслава Банаха для українців (Stypendium im. Stanisława Banacha)

Стипендіальна програма імені Станіслава Банаха призначена для студентів з країн «Східного партнерства» ЄС, зокрема з України. В межах цієї програми студентам фінансують навчання на магістратурі або докторантурі на вибраних кандидатами факультетах польських університетів. Щомісяця студентам виплачується стипендія у розмірі 1350 злотих. Основна мова навчання – польська, а тому кожен заявник повинен знати її на достатньому рівні. Термін надсилання заявок для участі у програмі припадає на червень. Оскільки прийом заявок на 2017-2018 навчальний рік ще не розпочався, ТУТ https://nawa.gov.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-stypendialny-im-stefana-banacha ви можете прочитати про вимоги до кандидатів, а також умови участі у програмі, які були актуальними минулоріч. Кінцевий термін подання заявок – влітку кожного року.

Стипендія ім. С. Толпи Вроцлавського природничого університету

Щороку Вроцлавський природничий університет організовує стипендіальний набір на повноцінне навчання на обраному кандидатом факультеті. Кількість місць, звісно, обмежена, проте шанс є. Великим плюсом буде хороший бал атестата та рекомендаційні листи. Знання польської – обов’язкове. Щомісячна стипендія – 900 злотих.

Кінцевий строк подання заявки – червень кожного року. Деталі за посиланням.

Міжнародний Вишеградський фонд

Фонд пропонує підтримку студентам, а також магістрам, аспірантам і молодим науковцям у різних галузях науки. Стипендіальна програма від фонду надає семестрове або двосеместрове навчання з отримання стипендії в одному з обраних університетів Польщі, а також можливість для науковців проведення свого дослідження у ВНЗ Польщі.

Кінцевий строк подання заявки – до 31 січня кожного року. Деталі за посиланням https://www.visegradfund.org/apply/mobilities/visegrad-scholarship/.

Programy stypendialnego Rządu RP dla młodych naukowców

За умовами щорічного конкурсу кандидати мають представити вагомі наукові досягнення та описати стратегію реалізації в Україні спеціалізації, здобутої в рамках дослідницького проекту. Окрім того, кандидати повинні бути обізнані із проблематикою своєї галузі, а також володіти польською мовою на рівні, що дозволяє розуміти лекції та літературу зі сфери зацікавлень.

Програма започаткована у 2002 році за ініціативи Міністерства закордонних справ та реалізується Міністерством науки та вищої освіти Республіки Польща. Координатором програми виступає Studium Europy Wschodniej Варшавського університету.

Програма скерована на гуманітарні спеціальності (історія, міжнародні відносини, політологія журналістика, соціологія, етнологія, культурознавство, соціальна психологія, адміністрування та менеджмент, право) та призначена для кандидатів із Білорусі, України, Молдови, Росії, Казахстану, Киргизії, Таджикистану, Узбекистану, Вірменії, Азербайджану і Грузії.

Загальна тривалість стажування та мовного курсу складає 10 місяців (від 1 вересня до 30 червня), а щомісячна стипендія покриває витрати на проживання, харчування та страховий поліс.

Деталі за посиланням.

Конкурс спільних українсько-польських науково-дослідних проектів

Згідно з Договором між Урядом України та Урядом Республіки Польща про співробітництво в сфері науки і технологій від 12 січня 1993 року, Угодою між Урядом України і Урядом Республіки Польща про співробітництво в галузі культури, науки і освіти від 20 травня 1997 року та відповідно до Спільної програми науково-технологічного співробітництва Міністерство освіти і науки України та Національна агенція академічних обмінів Республіки Польща оголошують конкурс спільних українсько-польських науково-дослідних проектів для реалізації у 2020-2021 рр.

Мета конкурсу. Конкурс проводиться з метою сприяння встановленню та розвитку якісного науково-технологічного співробітництва між науковцями обох країн.

Пріоритетні напрями. До участі у конкурсі приймаються проекти відповідно до пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, а саме:

• Комп’ютерні та новітні виробничі технології (лазерні, високоточні, мехатронні, роботизовано, плазмові, оптоелектронні, сенсорні тощо);

• Енергетичний менеджмент та енергоефективність;

• Екологія та управління навколишнім середовищем;

• Науки про життя, нові технології, здоров’я та запобігання найрозповсюдженішим хворобам, біотехнології, біоінжиніринг та генетика;

• Нові речовини та матеріали;

• Соціальні та гуманітарні науки;

• Оборонні технології.

Конкурс є відкритим для будь-яких лабораторій чи науково-дослідних груп вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ та підприємств обох країн.

Конкурс відкрито з 22 липня по 23 вересня 2019 року

Критерії відбору.

Після перевірки відповідності пропозицій вимогам, кожна заявка передається для наукової експертизи, що проводиться паралельно в Україні та Республіці Польща. Після цього спільна Комісія з питань співробітництва в сфері науки і технологій, яка збирається за ініціативою установ обох країн, проводить остаточний розгляд та відбір проектів для надання фінансування.

Крім наукової відповідності, основними критеріями оцінки є такі:

– наукова цінність проекту;

– взаємодоповнюваність дослідницьких груп;

– перспективність співпраці.

Участь у проектах молодих вчених і викладачів вітатиметься.

Керівники та основні учасники проектів можуть подавати кілька заявок. Однак керівники не зможуть отримати фінансування більш, ніж за одним проектом.

Інтелектуальна власність. Науковці з українського боку, зокрема, керівники проектів, мають вжити усіх необхідних заходів для захисту науково-технічних та промислових цінностей, які їм належать, а також прав інтелектуальної власності. Головна увага приділятиметься тому, щоб у рамках співробітництва, не відбулося незапланованої передачі українських технологій іншим країнам.

Фінансування. Українська сторона бере на себе витрати, пов’язані з перебуванням у Республіці Польща українських вчених, які беруть участь в спільних проектах: дорожні, добові, включаючи витрати на проживання.

Польська сторона, для перебування в Україні в рамках затверджених проектів, сплачує польським дослідникам витрати, пов’язані з перебуванням в Україні.

Дослідники з обох країн несуть візові витрати, мають організувати належне страхування на випадок надзвичайних ситуацій, хвороб або нещасних випадків на час їхнього перебування в приймаючій країні.

Щорічно на поточний рік із виконавцями укладаються договори з фінансування національної частини проекту. Фінансування здійснюється в межах виділених бюджетних коштів упродовж дворічного терміну реалізації проектів кожного року окремо. Рішення щодо продовження фінансування у другому році приймається після розгляду наукового та фінансового звітів про виконання проекту за перший рік.

Звіти подаються виконавцями щорічно. У наукових звітах мають бути викладені результати досліджень, акти впровадження й рекомендації прикладного характеру, а також можливі перспективи впровадження наукових розробок.

Основні документи та терміни подання заявок на конкурс:

заповнена форма заявки на участь у конкурсі українською та англійською мовами із оригіналами підписів та печаток (у паперовому вигляді (2 прим.) та на електронному носії у Wordформаті);

–   лист від організації-співвиконавця спільного проекту на бланку установи-заявника;

–   акт експертизи на відкриту публікацію результатів досліджень за темою проекту;

   анотація проекту українською мовою з підписом керівника проекту;

–   супровідний лист на бланку установи-заявника на ім’я заступника Міністра освіти і науки України Стріхи М.В. із обов’язковим зазначенням назви спільної програми, за конкурсом якої подаються документи.

Документи подаються у картонній папці на зав’язках.

Розглядатимуться лише документи, надіслані на адресу Міністерства освіти і науки України не пізніше останнього дня конкурсу (за датою на поштовому штемпелі на конверті поштового надсилання – не пізніше 23 вересня 2019 р.), а також зареєстровані у канцелярії Міністерства:

– у разі надсилання поштою – до кімнати 310, канцелярія;

– у разі особистого передання – документи необхідно залишити у скриньці для листувань, розташованій у холі Міністерства (Україна, 01601, Київ, бульвар Шевченка 16).

Заявки, оформлені без дотримання всіх зазначених вище вимог, не розглядатимуться!

Форма заявки на участь у конкурсі розміщена на веб-сторінці: www.mon.gov.ua, інформація для польських партнерів: nawa.gov.pl.

Фонд Музею історії Польщі

Стипендія у розмірі 1000 євро щомісяця (не покриває кошти на житло та подорож до Польщі) надається Фондом Музею історії Польщі у Варшаві для дослідників і популяризаторів польської культури за кордоном. Подаватися на грант можуть усі іноземці, які мають ступінь магістра та досліджують історію Польщі або ж тільки збираються це робити. Для цього потрібно подати на конкурс свій проект освітнього або іншого дослідницького характеру про польську історію. Якщо журі винесе його у список переможців – ти матимеш змогу протягом 1-3 місяців реалізовувати його в Польщі. Подаватися на грант можна необмежену кількість разів.

Кінцевий строк подання заявок – листопад кожного року.

Як бачимо, в Польщі існує чимало програм не лише для випускників шкіл, які тільки планують розпочати навчання у вищому навчальному закладі. Тут знайдеться також багато цікавих можливостей для бакалаврів, магістрів, а також аспірантів, молодих фахівців з різних сфер і навіть професіоналів, які прагнуть отримати нові знання і досвід в одній з провідних країн Європейського Союзу. Тому не гайте часу і максимально використовуйте всі можливості для отримання якісної та доступної освіти в Польщі.

Автор: admin