Потенціал КНУ ім. Т. Шевченка за кордоном: як наші іноземну освіту здобувають

Author: admin 10.03.2016

804697_934575909925505_1799649206_n

Болонська декларація 1999 року затвердила розширення мобільності студентів, викладацького складу та іншого персоналу для підвищення професійного рівня, самовдосконалення й обміну досвідом. В Україні академічній мобільності сприяло затвердження Кабінетом Міністрів України Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність від 12 серпня 2015 року. Тож студенти українських вишів використовують можливість навчання за кордоном, отримуючи нові знання і перспективи та розширення світобачення.

Найчастіше українські студенти для навчання за кордоном обирають країни Центральної Європи, Прибалтики та Скандинавії. Країни фаворити: Німеччина, Франція, Польща, Литва, Норвегія, Туреччина. Важливо зазначити, що за останні роки збільшилась кількість студентів, які їдуть на навчання до країн Східної Азії.

Для того, щоб поїхати за кордон потрібно зробити три основні кроки:

Крок 1 – обрати країну-резидента. Це відбувається «під впливом» власних бажань, прихильності до культури пропонованої країни, знання місцевої мови (за винятком англомовних країн), рівня проживання в країні. Саме тому на цьому етапі вагому роль відіграє фактор соціального забезпечення. Під соціальним забезпеченням розглядається наявність стипендій, пільг, страхового полісу та надання житла для іноземних студентів. Більшість європейських вишів пропонують стипендію на конкурсній основі. Якщо великий конкурс, то до уваги беруться бали в сертифікаті про знання відповідної іноземної мови, презентабельність та перспективність CV (своєрідної презентації власних досягнень та вмінь) або мотиваційного листа. Інколи у закордонних ВНЗ в обов’язковому порядку вимагають рекомендації, щонайменше, від двох викладачів.

Крок 2 – обрати потрібну програму для навчання. Якщо студент їде за кордон на навчання, він обирає навчальну програму, яка відповідає його спеціальності в українському університеті. Таким чином, після повернення студенту мають перезарахувати кредити здобуті під час навчання в закордонному університеті. Найчастіше пошуком програм займаються самі студенти, проте цей процес є дуже складним і довготривалим. Саме тому нещодавно було зроблено прогресивний крок стосовно цієї проблеми – за ініціативи нашого ректора було створено Відділ академічної мобільності, який активно допомагає студентам під час поїздок за кордон.

Крок 3 – оформлення документів. Після того, як студент обрав закордонний ВНЗ, програму для навчання, та отримав запрошення йому потрібно оформити документи. Подання документів відбувається через їх попереднє надсилання копій на електронну пошту закордонного навчального закладу та оригіналів – через відділення зв’язку. Ця процедура є стандартною для більшості навчальних закладів. Найбільшою проблемою, з якою зустрічаються наші студенти – переклад документів та їх нотаріальне посвідчення, адже процедура «апостилювання» є затратною та триває близько місяця.

Обов’язковим документом є страховий поліс. Для його оформлення найчастіше потрібно звертатись до туристичних фірм або банку.

Наступним етапом оформлення є отримання студентських квитків, дозволу на проживання, банківських рахунків (якщо навчаєшся на програмі стипендій) та податкової документації. З більшістю документів допомагають навчальні заклади країни-резидента, дозвіл на проживання в більшості випадків оформлюється через посольство або в поліції. В багатьох країнах існують програми електронного врядування, які надають можливість проводити ці процедури через Інтернет. Дуже часто студенти не звертають увагу на те, що для поїздки за кордон, потрібно оформити документи і у навчальному закладі України. Як зазначають студенти, саме завдяки Відділу академічної мобільності, порядок подачі документів став більш юридично обгрунтованим та відповідає європейським стандартам. Також процес мобільності супроводжується фаховими консультаціями та наданням всієї необхідної інформації в найкоротший термін, адже багато питань можна вирішити дистанційно. Новинкою Відділу є опція пошуку та підбору програм для бажаючих поїхати за кордон на навчання/ стажування. Наявність програм подвійних дипломів та студентського обміну між КНУ та іноземними ВНЗ значно спрощує процес вступу та дозволяє не складати мовний тест за умови, що бал за державний іспит задовольняє вимоги іноземного навчального закладу.

Як і будь-який інший процес, процес навчання за кордоном має свої переваги та недоліки.

До переваг студенти зараховують:

Під час навчання на теренах Європи, студенти відзначають велику вмотивованість в отриманні знань, а не «сліпе гоніння» за оцінками. Це спричинено тим, що більшість закордонних ВНЗ не мають сталої системи оцінювання і звертають більшу увагу на якість виконаної роботи. Важливою є підготовка до іспитів та виконання семестрових робіт, які проходять серйозну перевірку.

До недоліків можна віднести:

Після повернення на Батьківщину більшість студентів стверджують те, що українська освіта є досить конкурентоздатною та не поступається європейській. Проте велика кількість окремих аспектів в процесі навчання виводить європейську освіту на вищий щабель. Зокрема, перевага практики над теорією, відсутністю предметів, які не стосуються спеціальності. Тож пам’ятаймо, що будь-який досвід – це корисний досвід.

In headings: Uncategorized

 

Leave a comment